از اتهام سنگین تا درخشش کنونی
از-اتهام-سنگین-تا-درخشش-کنونی

در سال ۲۰۰۶ رسوایی کالچوپولی گریبان ۵ تیم را در سری آ و بی گرفت . آث میلان ، فیورنتینا ، لاتزیو ، رجینا و از همه مهم تر یوونتوس . هر ۵ باشگاه به خاطر دخالت در چیدمان داوری و انتخاب داورهای مورد نظر خود گناهکار شناخته شدند. ولی یوونتوس به خاطر صحبت های مدیران رده بالایش همچون لوچیانو موجی و آنتونیو جیرادو با مدیران فدراسیون فوتبال و اعمال فشار برای انتخاب داور به بالاترین جریمه محکوم شدند .

برای هر یک از این باشگاه ها جرایمی در نظر گرفته شد ولی سنگین ترین حکم بر گردن بانوی پیر افتاد

برای اولین بار در تاریخ سری آ ، بیانکونری به عنوان تیم آخر فصلی که گذشت معرفی شد و در نتیجه فصل بعد به سری بی سقوط کرد ، کاری که باعث ضرر هنگفت غول های تورینی و سود بردن اینتر میلان شد . ضمنا عنوان قهرمانی سال ۲۰۰۴/۲۰۰۵ یوونتوس گرفته شد ، سال ۲۰۰۶/۲۰۰۷ هم باید در سری بی با سی امتیاز منفی آغاز می کردند که البته دادگاه تجدید نظر آن را به ۹ امتیاز تقلیل داد .

به علت بیرون بودن از سطح اول رقابت ، سرمربی وقت تیم ، فابیو کاپلو و تعداد زیادی از ستارگان یووه به تیم های بزرگ اروپا نقل مکان کردند. لیلیان تورام و جیانلوکا زامبروتا به بارسلونا رفتند ، امرسون و فابیو کاناوارو به رئال مادرید پیوستند ، زلاتان ابراهیموویچ و پتریک ویرا به اینتر میلان رفتند ، آدرین موتو به فیورنتینا رفت ولی تمام ستارگان تیم را ترک نکردند ، اسطوره های باشگاه جیانلوئیجی بوفون ، پاول ندود ، دیوید ترزگه و الکس دلپیرو در پی تصمیمی جسورانه تصمیم گرفتند در کنار تیم بمانند و تیم را به سری آ بازگردانند .

آن ها بزرگترین بازیکنانی بودند که در کنار یوونتوس ماندند ولی تنها نبودند .

جورجو کیلینی ، روبرت کواچ ، جولیانو جیانیکدا ، مائورو کامورانزی و جاناتان زبینا هم تصمیم گرفتند در سری بی در کنار تیم بمانند . با وجود کسر ۹ امتیاز یوونتوس به همراه دشام با اقتدار و ۶ امتیاز اختلاف نسبت به ناپولی و جنوا به همراه آن ها به سری آ بازگشت . در بازگشت به سری آ همه چیز برای یوونتوس خوب پیش رفت ، آن ها با رانیری در سری آ سوم شدند و سهمیه چمپیونزلیگ ۲۰۰۷/۲۰۰۸ را کسب کردند .

در سال ۲۰۰۸/۲۰۰۹ با فاصله ۱۰ امتیازی نسبت به اینترمیلان نایب قهرمان سری آ شدند که این نتیجه برای رئیس باشگاه جووانی کوبولی قابل قبول نبود و با رانیری قطع همکاری کرد .

پس از آن چیرو فررا ، آلبرتو زاکرونی و لوئیجی دلنری موفقیت خاصی کسب نکردند و تیم مدام از اسکودتو دور و دورتر می شد . پس از آن با انتخاب آندره آ آنیلی به عنوان رئیس باشگاه بخت به یوونتوس رو کرد ، آندره آ آنیلی که یکی از قویترین فعالین اقتصادی ایتالیا بود به عنوان چهارمین عضو از خانواده آنیلی که ریاست باشگاه را به عهده می گیرند اداره باشگاه را به عهده گرفت .

آندره آ آنیلی دلیل اصلی ابر قدرت بودن یوونتوس امروز است. پس از مشکل کالچوپولی آنیلی پیگیری ساخت استادیوم ۴۱،۵۰۷ نفری اختصاصی یوونتوس را انجام داد ، ضمنا به وضعیت اقتصادی ضعیف باشگاه سر و سامان داد و باشگاه را در مسیر موفقیت قرار داد‌.

در سال ۲۰۱۱ با انتخاب بازیکن سابق و محبوب هواداران ؛ آنتونیو کونته به عنوان سرمربی به موفقیتی دست یافت که تا کنون هیچ تیمی در ایتالیا آن را کسب نکرده .

در سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ که ۳ سال آن آنتونیو کونته به عنوان سرمربی یوونتوس بود و بقیه آن (۵ سال) را سرمربی سابق آث میلان ماسیمیلیانو آلگری به عهده داشت یوونتوس ۸ قهرمانی پیاپی در سری آ کسب کرد و رکوردی دست نیافتنی خلق کرد و در بین سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ در فوتبال ایتالیا دبل کرد !

تا قبل از کالچوپولی در سال ۲۰۰۶ یوونتوس یکی از قدرت های فوتبال اروپا حساب می شد ، آن ها ۳ بار در سال های ۱۹۸۵ ، ۱۹۹۶ و ۲۰۰۳ به فینال لیگ قهرمانان رسیده بودند و به نظر می رسید برای رسیدن به جایگاه قبلی خود راه زیادی در پیش دارند ، به خصوص پس از کسب رتبه هفتمی در سال ۲۰۱۱ .

صبر آن ها برای رسیدن به فینال لیگ قهرمانان تنها ۴ سال طول کشید و در سال ۲۰۱۵ با بارسلونا به فینال لیگ قهرمانان رسیدند و تنها ۲ سال بعد بازهم به همراه رئال مادرید در کاردیف به فینال رویایی رسیدند .

با اینکه بانوی پیر در هر ۲ فینال شکست خورد ولی آن ها به یک بازگشت بدون نقص و خیره کننده بسیار نزدیک شدند .

زمانی که از بیرون به یوونتوس نگاه کنید کسب این عناوین قهرمانی و رسیدن به ۲ فینال لیگ قهرمانان نتایج خیره کننده ای هستند و نشان می دهد باشگاه به شکلی درخشان اداره می شود ، ضمن اینکه آنها صاحب استادیوم اختصاصی هم شده اند. ولی نقطه قوت آن ها از سال ۲۰۱۱ که آنتونیو کونته را به خدمت گرفتند عملکرد خیره کننده آن ها در نقل و انتقالات بوده .

بنا به گزارش سایت ترنسفرمارکت بیانکونری از سال ۲۰۱۱ تا کنون ۱.۱ میلیارد پوند روی خرید بازیکنان با کلاس جهانی (که بعضی از آن ها هم در حد کلاس جهانی نبوده اند) هزینه کرده. کریستیانو رونالدو با ۱۰۵.۳ میلیون پوند ، گونزالو هیگوایین با ۸۱ میلیون پوند ، ماتیاس دلیخت با ۷۷ میلیون پوند ، پائولو دیبالا با ۳۶ میلیون پوند ، داگلاس کاستا با ۴۱.۴ میلیون پوند و لئوناردو بونوچی با ۳۱.۵ میلیون پوند از جمله این خریدها می باشند.

مدیران یوونتوس همچنین تبحر خاصی برای دریافت مبالغ بالا برای فروش بازیکنانی که قصد ترک یوونتوس را دارند نشان داده اند . از سال ۲۰۱۱ یوونتوس ۷۵۸.۳ میلیون پوند از فروش بازیکنانش کسب کرده و بنابراین هزینه خالص آن ها روی خرید بازیکن حدود ۳۵۰ میلیون پوند در طی این سال ها بوده ، یعنی آن ها میانگین سالانه ۳۸.۹ میلیون پوند برای خرید بازیکن هزینه کرده اند .

ستاره هایی همچون پوگبا با ۹۴.۵ میلیون پوند ، آرتورو ویدال با ۳۳.۷۵ میلیون پوند ، آلوارو موراتا با ۲۷ میلیون پوند ، لئوناردو بونوچی با ۳۷.۸ میلیون پوند و ژائو کانسلو با ۵۸.۵ میلیون پوند تنها چند فقره از فروش های سود آور و شاخص باشگاه می باشند.

خیره کننده ترین حرکت یوونتوس خرید بازیکنان با قرارداد آزاد و استفاده از قانون بوسمن است .

از زمان ورود آنتونیو کونته به عنوان سرمربی و پس از آن در زمان آلگری و هم اکنون در زمان ساری آن ها آندره آ پیرلو ، لوچیو ، نیکولاس آنلکا ، فرناندو یورنته ، کینگزلی کومان ، سامی خدیرا ، دنی آلوز ، امره جان ، آرون رمزی ، آدرین ربیوت و جیان لوئیجی بوفون را با قراردادهایی آزاد جذب کرده اند . بازیکنانی که می توانند حریف سرسختی برای هر کسی باشند و این مدل کار یوونتوس به یک سبک خارق العاده اقتصادی در فوتبال تبدیل شده و بانوی پیر را از یک وضعیت اسفبار به یک تیم درخشان در اروپا تبدیل کرده .

میرالم-پیانیست-زیر-نظر-ساری
میرالم پیانیست زیر نظر ساری
با اینکه او از نظر آماری از جورجینیو...
آیا-رقیبی-برای-یوونتوس-هست-؟
آیا رقیبی برای یوونتوس هست ؟
یوونتوس باز هم در جایگاه اول...
اینتر-کپی-برابر-اصل-یوونتوس
اینتر کپی برابر اصل یوونتوس
ممکن است که یوونتوس جدید در کلاس...
لیگ-حماسی-ایتالیا
لیگ حماسی ایتالیا
۱۱ بازیکن اصلی اینتر در سطح کلاس...